Upoznajte Suzzannu, “Kraljicu indonezijskog horora”

Upoznajte Suzzannu, "Kraljicu indonezijskog horora"

Na ovogodišnjem, 27. po redu Far East Film Festivalu, festivalu popularnog azijskog filma koji posljednjih 20 godina posjećujemo u Udinama, prikazan je novi dokumentarni film Davida Gregoryja. Gregory, očito je valjda iz njegovog imena i prezimena, baš i nije Azijat, ali jest redatelj kultnih dokumentaraca koji se bave azijskim filmom. Ne samo azijskim, nego i hororima, eksploatacijom i grindhouse klasicima općenito, kao što su “Teksaški masakr motornom pilom” i drugi legendarni naslovi o kojima je snimao dokumentarne filmove.

Upoznajte Suzzannu, "Kraljicu indonezijskog horora"

Nakon što se 2024. pozabavio brusploatacijom (filmovima koji su nastali nakon smrti Brucea Leeja s njegovim “klonovima”) u “Enter the Clones of Bruce”, lani je snimio i “Suzzanna: The Queen of Black Magic”.

“Suzzanna: The Queen of Black Magic” je jedan od onih filmova zbog kojih se ide u Udine na FEFF, jer teško da ćete ga pogledati negdje drugdje, kamoli s prigodnijom publikom – ovo je superzabavni dokumentarni film o najvećoj glumačkoj ikoni indonezijske horor produkcije. Horori su na svom vrhuncu 1980-ih godina činili 60 posto kompletne nacionalne produkcije i svakako najveći indonezijski kulturni izvoz na Zapad. I Indonezija je još 1970-ih dobila slične zakone kao, recimo, Koreja početkom 21. stoljeća: da bi distributer uveo 3 filma iz inozemstva u Indoneziju, morao je producirati barem jedan domaći. Uvozili su uglavnom eksploataciju i horore, jer je raja to najviše voljela gledati, pa su tako i sami producirali iste stvari. A to je bilo i najjeftinije.

Suzzanna je postala i ostala sinonim za crnomagijske horore, koji su opet sinonim za indonezijsku filmsku produkciju. Jedan od glavnih sugovornika, redatelj Joko Anwar koji je danas zvijezda Netflixa, a kojeg smo kao klinca upoznali upravo u Udinama, filmom se odlučio baviti zahvaljujući Suzzanninim celuloidnim biserima koje je gutao dok je odrastao. Gregory je svoj film mogao i skratiti, ali nema veze, jer je ovako smo umjesto featurettea za DVD dobili cjelovečernji film o inonezijskoj eksploataciji i mitologiji s puuuuno inserata kao stvorenih za zabavnu večernju projekciju, ali i zapisivanje naslova koje pod hitno treba nabaviti i gledati.

Velimir Grgić
Author: Velimir Grgić

Wizard.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)