Kako pristupiti filmu koji očekuješ trinaest godina? Skeptično. Zašto? Zato što je ovo nekoć trebao režirati Neil Marshall, no pred to kako se trebao dohvatiti režijske palice Demetera u kina mu je krenio povijesni spektakl “Centurion” koji je nažalost flopirao na blagajnama. Bez obzira na to, meni je bio remek djelo (osobno mi je draži i od “Gladijatora”) i bilo mi je jako žao što je Marshall nakon toga završio režirajući tv-serije (makar je potpisao dvije najbolje epizode “Game of Thrones”) i s velikog platna je izbivao sve do reboota Hellboya s Davidom Harbourom. Koji je također flopnuo…
Kako to biva u, sve o čemu se govorka u hollywoodu i žamor o određenim naslovima ne umre vremenom, na kraju ipak nekako zaživi, tako je i “The Last Voyage of Demeter” konačno snimljen, a režirao ga je redatelj Marshallu sličnog senzibiliteta André Øvredal (“Troll Hunter”) i to za Spielbergovu kompaniju “Dreamworks”. Glumačka ekipa je pomno odabrana i predvođena Coreyjem Hawkinsom i Liamom Cuninghamom u ulogama brodskog liječnika, tj.kapetana, a našao se tu i naš Stefan Kapičić. Za one koji nisu upoznati, film ekranizira dio romana Bram Stokerovog “Dracule” o kojem se najmanje zna. Kako su izginuli mornari broda Demetera? Jer svi znamo da je brod stigao u London pun leševa bez krvi. Ja sam se nadao obrnutom pristupu McTiernanovog “Die Hard”, samo s likom Dracule kao badguy McClaneom i good guy sailorima umjesto terorista koji se protiv jedne individue bore za život, no Øvredal je to vidio i obradio kao Ridley Scottova “Aliena” s najpoznatijim vampirom kao svojevrsnim “osmim” putnikom, a ni to nije loša ideja ustvari, samo nije film koji sam ja izvrtio dvjesto puta u glavi nakon što sam prvi put čuo naslov.
Što očekivati? Produkcija je kvalitetna, fotografija predivna, prizori otvorenog oceana i općenito cijeli “period piece” izgleda odgovarajuće, no ne znam koliko je pametan izbor bio starog krvopiju prikazati u nosferatuovskom ili bolje rečeno “man-batovskom” izdanju, jer svi smo upoznati s tim obličjem. Jump scareova nema, atmosfera je pogođena, ali akcija i survival aspekt su mogli biti daleko dinamičniji. Kad se sve zbroji i oduzme ovo je pristojan žanrovac koji Vas neće isfrustrirati repetitivnošću kakvu viđamo u opstalim modernim franšizama poput Wanovog The Conjuringa, Sawa, Insidiousa i bezbrojnih filmova o opsjedanjima i ukletim kućama koji počivaju na jezivim djevojkama duge kose s titrajućim hodanjem i lebdenjem u mračnim sobama etc.